Bluza z kapturem – tutorial cz. 1
Bluza Wojtka prezentowana w poprzednim poście, wyszła bardzo fajnie i dlatego też postanowiłam uszyć jeszcze jedną sztukę a przy okazji stworzyć ten tutorial. Będzie on podzielony na dwie części. Jest to mój pierwszy w życiu tutorial więc proszę o wyrozumiałość. Wszelkie uwagi i komentarze będą bardzo mile widziane.
Zaczynamy!
Potrzebne będą (rozmiar 86):
1 m tkaniny dresowej
25cm x 45 cm dzianiny bawełnianej na wnętrze kaptura
44 cm gumy szerokości 3 cm
ewentualnie kawałek tkaniany na aplikację
szpilki
nici
Na początek należy znaleźć wykrój bluzki z reglanowymi rękawami. Albo też zrobić taki wykrój samemu. My zrobimy właśnie to drugie :)
Bierzemy bluzkę Malucha, taką która dobrze na nim leży, składamy na pół i odrysowujemy na papierze.
Teraz musimy stworzyć sobie raglanowy rękaw. Mniej więcej w połowie dekoltu zaznaczamy punkt z którego prowadzimy linię prostą do pachy – czerwona linia na zdjęciu.
Rysujemy rękaw. Ja poprawiłam trochę linię ramienia na bardziej poziomą (czerwona linia u góry) i względem niej poprowadziłam dolną linię rękawa, linie muszą być równoległe. W tym miejscu brakło mi papieru :) Ale linie należy poprowadzić dalej, długość będzie zależała od długości rękawa bluzki, z której tworzyliśmy wykrój, plus 3 cm na podłożenie.
Mamy gotowy wykrój przodu i tyłu bluzy.
Na przodzie wycinamy prostokąt to miejsce w które będą „wchodzić” wyłogi kaptura ( niebieskie linie). U mnie dla rozmiaru 86 wycięty prostokąt ma wymiary 8cm na 5,5 cm.
Linie pach należy lekko zaokrąglić.
Wycinamy trzy części wykroju – przód, tył i rękaw.
Teraz kaptur. Znów musimy sami stworzyć jego wykrój. Ja w tym celu odrysowałam istniejący kaptur od innej bluzy Wojtka (sklepowej). Od punktu, w którym kończy się normalny kaptur (u mnie punkt A na zdjęciu) odmierzyć w prawo 5,5 cm, zaznaczyć w tym miejscu punkt B. Z punktów A i B poprowadzić w dół linie dł. ok 15 cm do punktów C i D, punkty łączymy i powstaje prostokąt. To są wyłogi naszego kaptura.
Wycinamy wszystkie elementy wykroju z materiału. Dodając ok 1 cm zapasu na szwy.
Dodatkowo z podszewki wycinamy wnętrze kaptura. Musimy mieć 4 sztuki, dwie z materiału głównego i dwie z podszewki. (U mnie tek kaptur ma trochę za bardzo wysunięte wyłogi do przodu, powinny iść jednak prosto, tak jak jest to na papierowym wykroju.)
Następnie zabieramy się do prawdziwej pracy, czyli szycia.Na początek zszywamy kaptur. Najpierw 2 części materiału głównego, później 2 części podszewki. Składamy je prawymi stronami do siebie i szyjemy po linii którą wyznaczają na zdjęciu szpilki. Najlepiej szyć to owerlokiem, ale jeśli ktoś nie ma można użyć ściegu owerlokowego w maszynie lub zygzaka.
Kolejnym krokiem jest zszycie wewnętrznej części kaptura – podszewki z częścią zewnętrzną. W tym celu wkładamy te dwie części jedna w drugą prawymi stronami do siebie i zszywamy po linii szpilek, nie do końca! Wywracamy na prawą stronę.
Kolejne kroki są już bardzo łatwe, trzeba pozszywać z sobą resztę :) Wkrótce druga część tutoriala!
11 comments
Dzięki za wskazówki, czekam na dalszy ciąg- chcę uszyć taką bluzę dla mojego wnuka.
Wnuczek na pewno się ucieszy :) Już wkrótce ciąg dalszy!
Bluza wygląda rewelacyjnie, no i tutorial przydatny.
Witam,
Gdzie kupuje Pani takie ładne tkaniny (bawełna w gwiazdki)? Bluza świetna a tutorial bardzo pomocny :-)
Witam, cieszę się, że tutorial jest pomocny :) A ta dzianina w gwiazdki została kupiona w Warszawie przy ul. Madalińskiego w sklepie z tkaninami.Pozdrawiam ciepło!
Przepiekna bluza a opis bardzo dokładny wiec udało mi sie stworzyć takie cudenko.Bardzo pomocne zdjęcia ;-)
Super bardzo się cieszę :) Pozdrawiam!
Uszyłam bluzę dla syna wg tego tutoriala. Super przygotowany. Naprawdę nie miałam większych kłopotów i wątpliwości. Dziękuję bardzo.
Bardzo się cieszę :) Pozdrawiam!
Czy jest jakiś patent na wyliczenie ile metrów materiału potrzebuje żeby zrobić taką bluzę dla 7 letniej corki (128m)?musze zamówić a chciałabym żeby starczyło ale też żeby nie zostało mi dużo zbędnego materiału….
Ok 1m bieżącego dzianiny powinno wystarczyć :)