Dziś mam dla was krótką, ale mam nadzieję dokładną instrukcję o tym jak uszyć komin i czapkę. Taki lekki zestaw przyda się na zaczynającą się nareszcie wiosnę!

Potrzeebne będą:

30 cm jerseyu lub innej dzianiny np. pętelki- materiał na jedną warstwę

30 cm jerseyu lub innej dzianiny np. pętelki- materiał na drugą warstwę

szablon na czapkę do pobrania Tu małe rozmiary, lub w czasopiśmie Ottobre nr 4/2015

nici, szpilki, miarka, nożyce

Maszyna do szycia lub owerlok

  1. Materiał na jedną warstwę składam na pół (prawymi stronami do siebie), tak żeby zmieścił mi się na nim szablon.  Dodaję po 1 cm na szew ( wszędzie oprócz tego wcięcia na górze) i wycinam od razu dwie warstwy materiału.
  2. Tak samo postępuję z drugim materiałem. 
  3. W sumie powinnam mieć 4 wycięte elementy.
  4. Każdy z elementów składam na pół i spinam wcięcia szpilkami. 5. Zszywam owerlokiem lub maszyną – w tym miejscu może to być ścieg owerlokowy lub zwyczajny prosty. Tak postępuję ze wszystkim czterema elementami.6. Teraz składamy dwie odpowiadające sobie części czapki. Prawymi stronami do siebie, pilnujemy, aby szwy na górze ułożyły się w jednej lini, spinamy szpilkami. 7. Zszywamy elastycznym ściegiem – owerlokiem, ściegiem owerlokowym lub po prostu zygzakiem ( dosyć gęstym). To samo robimy z drugą warstwą, tylko w niej zostawiamy z boku mała dziurę. 8. Wkładamy jedną część w drugą, prawymi stronami do siebie. 9. Spinamy dół i zszywamy dookoła. 10.  Prawie gotowe :) Wywracamy czapkę na prawą stronę.  11. Dziurkę która została zaszywamy ręcznie niewidocznym ściegiem. Lub jeśli czapka jest jednostronna, wnętrze traktujemy jako podszewkę to można to zrobić na maszynie – tak zrobiłam ja :) 12. Czapka gotowa. Teraz czas na komin. Wycinamy dwa prostokąty. Szerokość to obwód głowy dziecka plus 2 cm, wysokość to wasza decyzja – ja proponuję ok 20 cm. 13. Układamy materiały prawymi stronami do siebie i spinamy dłuższe boki. Zszywamy je – tu znów owerlok ( jeśli macie) lub ścieg elastyczny owerlokowy lub zygzak.14.  Przewracamy na prawą stronę i łączymy węższe końce, zaczynamy od szwów. Przypinamy szpilkami.15. Wkładamy jedną część w drugą ( tak jest wygodniej)  i zszywamy dookoła zostawiając jednak małą dziurkę na przewinięcie na prawą stronę. 16. Przewracamy na prawą stronę i prawie gotowe!  17. Dziurkę zaszywamy tak jak w czapce, albo ściegiem niewidocznym – ręcznie, albo maszyną ściegiem prostym.18. Zestaw gotowy!