spódniczka

Dziś pokażę Wam jak uszyć najprostszą w świecie spódniczkę. Ja szyję takie masowo dla Heli, ale tak naprawdę korzystając z tej instrukcji możecie uszyć taką dla siebie :)

DSC_0139

1. Potrzebne będą: kawałek bawełny – wymiary zależą do długości spódnicy, ja robię tak jak na rysunku poniżej. Mój prostokąt miał 150cm na 35cm ( Hela ma 5 lat, nosi rozmiar 110)

spodnica rys

Oprócz tego:  nici w odpowiednim kolorze, guma, nożyce, miarka, szpilki, maszyna do szycia :)

2. Ja zazwyczaj obcinam brzegi fabryczne, wolę je obrzucić owerlokiem, ale to kwestia gustu.

DSC_0144

3. Dłuższe brzegi prostokąta (górę i dół spódniczki)  obrzucam owerlokiem lub maszyną – ściegiem owerlokowym lub zygzakiem). U mnie wygląda to tak jak poniżej.

DSC_0145

DSC_0148

4. Krótsze boki składam równo ( prawą stroną do prawej) i spinam szpilkami.

DSC_0149

5. Dobieram odpowiedni kolor nitki. Rozwińcie nitkę i przyłóżcie ją do materiału, tak najłatwiej ją dopasować, nici nawinięte na szpulce zawsze wydają się być ciemniejsze.

DSC_0150

6.  Spięty brzeg (bok spódniczki)  zszywam na maszynie ściegiem prostym. Pamiętajcie aby początek i koniec ściegu zaryglować, czyli przeszyć kilka razy w tym samym miejscu, żeby szew się nie rozerwał.

DSC_0151

7. Zszyty brzeg wygląda w ten sposób, teraz musimy zabezpieczyć przed pruciem zszyty brzeg.DSC_0152

8. Najlepiej zrobić to na owerloku, ale jeśli go nie macie to zygzak lub ścieg owerlokowy na maszynie też mogą być. Sprawdzam też jakiej szerokości mam gumę, moja miała 2 cm.

DSC_0154

9.  Zaginam jeden z dłuższych brzegów (górę spódniczki) i robię tunel na gumkę. Tunel musi być szerszy niż guma, którą dysponujecie, ja zrobiłam go na 3 cm.DSC_0158

10. Przeszywam przy obrębionym brzegu ściegiem prostym. Szyję dookoła, ale nie do samego końca. Trzeba zostawić dziurę na wciągnięcie gumki.DSC_0159

DSC_0163

11. Teraz trzeba zająć się dołem spódniczki. Można go po prostu zawinąć na raz i przeszyć ( ja tak robię zazwyczaj). Można też zawinąć brzeg na dwa razy, tak jak na zdjęciu poniżej, wtedy nie trzeba byłoby go obrębiać.

DSC_0164

12. Czas na wciągnięcie gumki. Najłatwiej zrobić to za pomocą agrafki. Trzeba pilnować, żeby guma w czasie wciągania nie przekręciła się. Ja robię sobie oznaczenia – kropki,krzyżyki  wtedy wiem, czy guma się nie skręciła. Końce gumki należy porządnie zszyć.

DSC_0165 DSC_0167

13. W zasadzie spódniczka jest gotowa. Trzeba tylko zaszyć do końca tunel i równo rozłożyć marszczenie. Ja przeszywam jeszcze w kilku miejscach gumę do spódniczki, żeby się nie przesuwała w czasie noszenia i marszczenie było równo rozłożone.

DSC_0168

14. Gotowe! Proste prawda? :)

DSC_0171 DSC_0172 DSC_0177