raglan tytulowa

1.

Potrzebne będą:

– dzianina t-shirtowa lub dresowa z pętelką/drapana – ilość zależy od rozmiaru

– maszyna do szycia lub/i owerlok

– nici

– papier do wykrojów (półpergamin)

– gazeta z wykrojem (Burda, Ottobre)

– ołówek i linijka

– miarka krawiecka

– nożyce

– pisak do tkanin /mydełko krawieckie/ kreda krawiecka

– szpilki

DSC_0135

1.Układamy odrysowany z arkusza wykrojów papierowy wykrój na dzianinie. Powinniśmy mieć 3 części – połowę przodu, połowę tyłu i rękaw. Ważne aby ułożyć je w prawidłowy sposób.

DSC_0137 napisy

2. Dzianina powinna być złożona podwójnie, dzięki temu od razu wytniemy dwa rękawy, a gdy na złożeniu dzianiny ułożymy połowę przodu i połowę tyłu to po rozłożeniu materiału otrzymamy cały przód i cały tył.

Pamiętajcie o dodaniu zapasów na szwy. Po bokach 1,5 cm, na podłożenia ( dołu rękawów i dół bluzki) 4 cm.

Ważne też aby przenieść ( za pomocą pisaka lub mydełka) wszystkie oznaczenia z wykroju papierowego na materiał – najważniejsze to punkty kontrolne na podkroju pachy na przodzie i na rękawie.DSC_0136

3. Gdy mamy wycięte wszystkie elementy ( powinny być 4 – 2 rękawy, przód i tył) Możemy zacząć je zszywać. Zaczynamy od spięcia razem rękawa i przodu, prawą stroną do prawej, tak jak na zdjęciu poniżej, pamiętamy o połączeniu punktów kontrolnych/stycznych:

DSC_0141

Zszywamy maszyną (ustawiony ścieg elastyczny – owerlokowy lub zygzak) lub owerlokiem.                                                                                                                      To samo robimy z drugim rękawem. Gdy oba rękawy są przyszyte bierzemy tył i łączymy go najpierw z jednym rękawem, a później z drugim.

DSC_0145

5. Gdy skończymy uzyskamy coś takiego:

DSC_0148

6. Teraz musimy zszyć boki bluzki. Składamy więc ją na pół, prawą stroną do prawej i szyjemy od rękawa do samego dołu, tak jak jest spięte szpilkami.

To samo robimy po drugiej stronie. Zwracamy uwagę aby pd pachą ułożyć szwy w jednej linii. Jak na zdjęciu poniżej, wtedy wyjdzie takie łande „skrzyżowanie” pod pachą.

DSC_0149

DSC_0150

 7. Gdy mamy już zszyte wszystkie szwy, musimy bluzę wykończyć. Zaczynamy od dekoltu. Najpierw mierzymy jego obwód, najlepiej miarką krawiecką „na stojąco”

DSC_0154

8. Uzyskany wynik (obwód dekoltu) mnożymy razy 0,7 lub 0,75. Zależy to od tego jak bardzo uciągliwa jest dzianina. Jeśli bardzo mocno to 0,7 jak np. w przypadku typowego ściągacza.

Wycinamy z dzianiny lub ściągacza prostokąt o wymiarach – uzyskany pomiar x 0,7 ( u mnie 39cm x 0,7 = 27,3 plus zapas na szew 1 cm czyli w zaokrągleniu 28,5) na 3,5 – 4 cm (chyba że chcecie szerszy ścigacz). Polecam wycinać na macie za pomocą noża krążkowego. Szybko, bardzo równo i wygodnie.

DSC_0162

 

9. Zszywamy końce ściągacza – też ściegiem elastycznym, ja zrobiłam to zygzakiem.

DSC_0164

10. Układamy tak dekolt bluzki aby go „podzielić” na pół. Także ściągacz dzielimy na pół, zaznaczamy te miejsca szpilką.

DSC_0165

11. Do szwu ramiennego przykładamy szew ściągacza i spinamy razem. To samo robimy z przeciwległej strony. Dzięki takiemu równemu ułożeniu ściągacza na dekolcie będzie się on ładnie układał. Spinamy dookoła szpilkami naciągając odpowiednio ściągacz. Zszywamy ściegiem elastycznym lub owerlokiem.

DSC_0166 DSC_0168

DSC_0169

DSC_0170

12. Dekolt gotowy!

13. Teraz zostało tylko podłożenie dołu i wykończenie rękawów. Zrobiłam to moim ulubionym sposobem, ale wy możecie albo tylko podwinąć dół, albo wszyć ściągacze, tu duża dowolność.

14. Podwijamy rękaw raz– równo z każdej strony.

DSC_0171

i jeszcze raz, tak, żeby prawa strona była na gorze i przypinamy szpilkami.

DSC_0172

15. Przeszywamy po brzegu. I odwijamy, rękaw gotowy.

DSC_0173

 

16. Tak samo możemy zrobić z dołem bluzki, lub możemy go po prostu podwinąć. Można też przeszyć prostym ściegiem po wierzchu, żeby nic się nie odwijało. Ale nie jest to konieczne, wystarczy dobrze przyprasować.

DSC_0174

Bluza gotowa!