Tutorial bluzka raglanowa
1.
Potrzebne będą:
– dzianina t-shirtowa lub dresowa z pętelką/drapana – ilość zależy od rozmiaru
– maszyna do szycia lub/i owerlok
– nici
– papier do wykrojów (półpergamin)
– gazeta z wykrojem (Burda, Ottobre)
– ołówek i linijka
– miarka krawiecka
– nożyce
– pisak do tkanin /mydełko krawieckie/ kreda krawiecka
– szpilki
1.Układamy odrysowany z arkusza wykrojów papierowy wykrój na dzianinie. Powinniśmy mieć 3 części – połowę przodu, połowę tyłu i rękaw. Ważne aby ułożyć je w prawidłowy sposób.
2. Dzianina powinna być złożona podwójnie, dzięki temu od razu wytniemy dwa rękawy, a gdy na złożeniu dzianiny ułożymy połowę przodu i połowę tyłu to po rozłożeniu materiału otrzymamy cały przód i cały tył.
Pamiętajcie o dodaniu zapasów na szwy. Po bokach 1,5 cm, na podłożenia ( dołu rękawów i dół bluzki) 4 cm.
Ważne też aby przenieść ( za pomocą pisaka lub mydełka) wszystkie oznaczenia z wykroju papierowego na materiał – najważniejsze to punkty kontrolne na podkroju pachy na przodzie i na rękawie.
3. Gdy mamy wycięte wszystkie elementy ( powinny być 4 – 2 rękawy, przód i tył) Możemy zacząć je zszywać. Zaczynamy od spięcia razem rękawa i przodu, prawą stroną do prawej, tak jak na zdjęciu poniżej, pamiętamy o połączeniu punktów kontrolnych/stycznych:
Zszywamy maszyną (ustawiony ścieg elastyczny – owerlokowy lub zygzak) lub owerlokiem. To samo robimy z drugim rękawem. Gdy oba rękawy są przyszyte bierzemy tył i łączymy go najpierw z jednym rękawem, a później z drugim.
5. Gdy skończymy uzyskamy coś takiego:
6. Teraz musimy zszyć boki bluzki. Składamy więc ją na pół, prawą stroną do prawej i szyjemy od rękawa do samego dołu, tak jak jest spięte szpilkami.
To samo robimy po drugiej stronie. Zwracamy uwagę aby pd pachą ułożyć szwy w jednej linii. Jak na zdjęciu poniżej, wtedy wyjdzie takie łande „skrzyżowanie” pod pachą.
7. Gdy mamy już zszyte wszystkie szwy, musimy bluzę wykończyć. Zaczynamy od dekoltu. Najpierw mierzymy jego obwód, najlepiej miarką krawiecką „na stojąco”
8. Uzyskany wynik (obwód dekoltu) mnożymy razy 0,7 lub 0,75. Zależy to od tego jak bardzo uciągliwa jest dzianina. Jeśli bardzo mocno to 0,7 jak np. w przypadku typowego ściągacza.
Wycinamy z dzianiny lub ściągacza prostokąt o wymiarach – uzyskany pomiar x 0,7 ( u mnie 39cm x 0,7 = 27,3 plus zapas na szew 1 cm czyli w zaokrągleniu 28,5) na 3,5 – 4 cm (chyba że chcecie szerszy ścigacz). Polecam wycinać na macie za pomocą noża krążkowego. Szybko, bardzo równo i wygodnie.
9. Zszywamy końce ściągacza – też ściegiem elastycznym, ja zrobiłam to zygzakiem.
10. Układamy tak dekolt bluzki aby go „podzielić” na pół. Także ściągacz dzielimy na pół, zaznaczamy te miejsca szpilką.
11. Do szwu ramiennego przykładamy szew ściągacza i spinamy razem. To samo robimy z przeciwległej strony. Dzięki takiemu równemu ułożeniu ściągacza na dekolcie będzie się on ładnie układał. Spinamy dookoła szpilkami naciągając odpowiednio ściągacz. Zszywamy ściegiem elastycznym lub owerlokiem.
12. Dekolt gotowy!
13. Teraz zostało tylko podłożenie dołu i wykończenie rękawów. Zrobiłam to moim ulubionym sposobem, ale wy możecie albo tylko podwinąć dół, albo wszyć ściągacze, tu duża dowolność.
14. Podwijamy rękaw raz– równo z każdej strony.
i jeszcze raz, tak, żeby prawa strona była na gorze i przypinamy szpilkami.
15. Przeszywamy po brzegu. I odwijamy, rękaw gotowy.
16. Tak samo możemy zrobić z dołem bluzki, lub możemy go po prostu podwinąć. Można też przeszyć prostym ściegiem po wierzchu, żeby nic się nie odwijało. Ale nie jest to konieczne, wystarczy dobrze przyprasować.
Bluza gotowa!
11 comments
Tutek super ale nie wychodzi mi z tym dekoltem. Jak robie krótszy wg Twoich wyliczeń to przy naciaganiu strasznie marszczy mi się materiał do ktorego przyszywam ściągacz .w efekcie pruje kilka razy i w koncu kroje 2-3 cm krotszy od obwodu i jest ok.
Dziękuję za super tutek, może w końcu uszyje coś trudniejszego niż poszewka czy woreczek. Proszę o więcej, bo dla takiego laika jak ja, to mega pomocne by spróbować uszyć coś dla swoich maluszków. Pozdrawiam
Cieszę się, że tutorial się podoba :) Powodzenia!
Super pomysł na podwijanie rękawów i dołu :) takiego jeszcze nie znałam! Czy przy przeszywaniu po brzegu przy odwinięciu rękawów i dołu używamy overlocka ?
Bardzo się podoba, zresztą jak cały Twój blog. Dzięki Tobie i paru innym podobnym, postanowiłam spróbować swoich sił w blogowym świecie. Pozdrawiam Aga
Super, bardzo mi miło i trzymam za Ciebie kciuki! :)
Wspaniały tutorial, szyłam już sukienkę letnią na urodziny córeczki z innego posta, wyglądała super. Ma Pani świetne pomysły, oglądam różne wpisy, nigdy nie wiadomo kiedy coś będzie trzeba uszyć. Świetny blog.
Witam, ja posiadam maszyne i overlocka 4 nitkowego . Czy wystarczy przeszyc bluzę zamym overlokiem czy trzeba dodatkowo wzmocnić maszyną ?
Ja zawsze tylko przeszywam owerlokiem :)
Jakie to proste! ;)) Dobry tutek, dzięki! Zastanawia mnie jeszcze tylko, czy gdybym chciała przeszyć połączenie dekoltu ze ściągaczem podwójną igłą na maszynie wieloczynnościowej (po połączeniu dzianiny ze ściągaczem szwem elastycznym), to czy użycie zwykłego prostego ściegu nie ograniczy elastyczności szwu łączącego dzianinę ze ściągaczem? Chyba tylko prosty ścieg podwójną igłą wygląda dobrze przy takim wykończeniu dekoltu, nie bardzo widzę tam jakiś zygzak..?
Ścieg,który powstaje przy pomocy podwójnej igły jest całkiem elastyczny. Jeśli masz ochotę przeszyć to łączenie to można to zrobić za pomocą igły podwójnej :) Cieszę się, że tutorial się przydał :)