Dzisiejszy wpis można uznać za reaktywację bloga.  Mam nadzieję, że się cieszycie. :)
Tak długa przerwa wynikała głównie z ogromnej ilości pracy zawodowej jaka na mnie w ostatnim czasie spadła. Ale nie tylko. Niedługo na blogu nastąpią zmiany. Jakie? Zobaczycie w połowie maja :) Na razie nic więcej nie zdradzę, możecie być jednak spokojni- blog będzie się dalej rozwijał, mam nadzieję, że znacznie bardziej intensywnie niż do tej pory.
A teraz do rzeczy! Przygotowałam dla Was kolejny tutorial. Tym razem na prostą dzianinową sukienkę. Taką jak ta.

8 13 12 19
Tutorial będzie się składał z dwóch części. Dziś pierwsza, druga jeszcze przed Świętami :)

Potrzebne będą:

1

dzianina – ilość zależy od rozmiaru , ja zużyłam ok 0,7m dzianiny o szerokości 160cm
pasek tkaniny na dół sukienki – u mnie 130cm x22 cm
1 guzik, kawałek sznureczka, taśmy na pętelkę
nici :)

maszyna do szycia
owerlok mile widziany
papier do wykrojów
ołówek
szpilki
nożyczki
igła podwójna

 

1. Bierzemy bluzkę, która pasuje na nasze dziecko i odrysowujemy sobie jej kontur na papierze, tak jak na zdjęciu – przód, tył i rękaw.

23

 

2. Rękaw po odrysowaniu musimy trochę zmodelować, nadać mu właściwy kształt. W tym celu przykładamy do odrysowanego już rękawa formę przodu lub tyłu i przedłużamy linię pachy w dół, rys. C i wyokrąglamy ją w ten sposób.

4A 5B 7C 8D

3. Wycinamy wykrój z papieru i układamy go na tkaninie, wycinamy. Musimy otrzymać przód, tył i dwa rękawy.

9

4. Teraz odrysowujemy sobie kształt podkroju szyi -przodu i tyłu. W ten sposób tworzymy formę do odszycia tego łuku. Jednym słowem będzie to fragment dzianiny, którym wykończymy dekolt i rozpięcie z tyłu. Szerokość pliski to ok 3 -4 cm.

12

2

5. Łączę szwy ramion ze sobą. W dzianinach wszystkie elementy łączę owerlokiem, ale jeśli go nie macie, użyjcie po prostu ściegu elastycznego, bądź zygzaka.

11

6. Dopasowujemy sobie długość tych plisek do długości naszego dekoltu i zszywamy razem brzegi plisek.

4

7. Układamy to odszycie na zszytym przodzie i tyle i przyszywamy dookoła.

5 6

8. Teraz czas na rozcięcie z tyłu. Wyznaczamy środek tyłu i zaznaczamy go linią. Teraz z owerloku przenoszę się na maszynę i przeszywam wokół tej linii. Pomiędzy szwem rozcinam, na dole tworząc mały trójkącik.

7 8 9 10

9. Pomiędzy pliskę, a tył sukienki na górze rozcięcia powinnam jeszcze włożyć pętelkę potrzebną do zapięcia guzika, Zawsze o tym zapominam i muszę pruć :) Wygląda to tak:

11 12

10. Wywracam na prawą stronę, prasuję.

11. Teraz zakładam sobie podwójną igłę do maszyny. Wiem, że nie każda maszyna może szyć igłą podwójną, Jeśli w waszej maszynie nie ma takiej możliwości użyjcie jakiegoś ściegu elastycznego lub zygzaka. I przeszywam po wierzchu dekolt i wzdłuż rozcięcia, żeby pliska się nie odwijała.

13 14

Ciąg dalszy nastąpi niebawem :)
Zostało już naprawdę niewiele pracy.