Pewnie niektórzy z Was widzieli mnie i Maluchy wczoraj na antenie TVP2 w Pytaniu na śniadanie”. Pokazywałam tam jak uszyć proste spodenki. Ponieważ nasze wejścia były bardzo krótkie nie dało się dokładnie pokazać jak to zrobić. Dziś mam więc dla Was tutorial, jak krok po kroku uszyć proste spodenki nie mając na nie gotowego wykroju!

Mam nadzieję, że wielu z Was rozjaśni się po nim w głowie i po przeczytaniu tego wpisu siądziecie pełne entuzjazmu do maszyny!

Więc do dzieła!

spodenki zdj tyt tutorial

Potrzebne są:

– spodenki dziecka lub gotowy wykrój ( jeśli go macie przejdźcie od razu do punktu 3)
– dzianina lub tkanina ilość zależy od rozmiaru dziecka (najlepiej zmierzyć ile mają gotowe spodenki dziecka np. 55cm wtedy należy kupić o ok 10 cm więcej materiału czyli 65-70 cm dla bezpieczeństwa)
– gumka szerokości 3 cm ok 50 cm ( tu też warto zmierzyć obwód brzuszka)
– nici, nożyce, szpilki, mydełko krawieckie lub coś innego do zaznaczania na materiale, papier do wykrojów- półpergamin- do kupienia w sklepach papierniczych
– maszyna do szycia/owerlok

1. Robimy wykrój:
– zaczynamy od ułożenia złożonych spodni na papierze, równo :)

DSC_0106

2. Odrysowujemy najpierw przód, a później tył (z tyłu powinien być większy zapas i szpic, żeby się pupa zmieściła)

DSC_0107

3. Składamy materiał na pół (prawą stroną do środka) i układamy na nim papierowy wykrój, przypinamy go szpilkami, żeby się nie przesuwał, dodajemy 1,5 cm zapasu po bokach , 4 cm na górze- pasek, na dole 2 cm

DSC_0110 DSC_0111

4. Odrysowujemy wykrój na materiale uwzględniając zapasy, wycinamy. Mamy teraz wycięte 4 części spodenek

DSC_0112

5. Odpinamy papier i układamy przednią nogawkę na tylną (prawą stroną do prawej), tak, aby pokrywały się „dziubki”, spinamy szpilkami od „dziubka” do samego dołu.

DSC_0113DSC_0116

Nie wystraszcie się jeśli części nie są równe, to normalne ponieważ tylna nogawka jest szersza od przedniej. Zepnijcie tak, aby brzegi materiału stykały się ze sobą równo, jak na zdjęciu wyżej.

6. Teraz pora na szycie!

Jeśli szyjecie spodenki z dzianiny tak jak ja w tym tutorialu to musicie użyć elastycznego ściegu, klasyczny ścieg prosty, stębnowy po prostu popęka w czasie używania ubranka. Jeśli wasza maszyna ma ścieg owerlokowy warto z niego skorzystać. Jeśli nie możecie spokojnie szyć zygzakiem lub innym ściegiem elastycznym. Przy ściegu owerlokowym można zmienić stopkę na specjalną do tego ściegu,  jeśli jej nie masz to trudno, nic się nie stanie, szyj uniwersalną stopką. Można też szyć owerlokiem. Ja używam tego zaznaczonego ściegu w mojej maszynie do szycia – to wspomniany wcześniej ścieg owerlokowy.

DSC_0120 zaznacz

7. Zszywamy boki nogawek, tak jak jest zaznaczone na zdjęciu. Pamiętajcie, że jeśli szyjecie z elastycznych dzianin, ważne jest żeby nie naciągać materiału w czasie szycia, pozwólcie maszynie samej ciągnąć materiał. Jeśli będziecie go naciągać gotowy szew będzie pofalowany i będzie nieładnie wyglądał. Podczas szycia dzianin warto też zmniejszyć docisk stopki w waszej maszynie (jeśli ma taką regulację).

linie

8. Gdy już mamy gotowe dwie nogawki wywracamy jedną na prawą stronę, drugą zostawiamy na lewej. Wkładamy teraz nogawki jedną w drugą tak, żeby prawa strona dotykała prawej i stykały się szwy nogawek, tak jak na zdjęciu.

DSC_0123 DSC_0124

 

9. Zszywamy po łuku, tak jak zaznaczone na zdjęciu

DSC_0126 zaznacz

 

I w zasadzie mamy spodenki, musimy je jeszcze wykończyć.

DSC_0127

10. Teraz gumka – odmierzamy potrzebną długość, tak żeby nie uciskało brzuszka. Zaginamy pas w spodenkach na szer 0,5 cm, a później jeszcze raz na 3,5 cm i przeszywamy (ścieg elastyczny), ale nie do końca, zostawiamy dziurę na włożenie gumki, mamy tunelik.

DSC_0131 zaznacz

11. Nabijamy gumkę na agrafkę i przeciągamy przez tunelik, zszywamy końce gumy (trzeba pilnować, żeby gumka nie przekręciła się podczas wciągania). Zaszywamy dziurkę w tunelu.

Dół nogawek możemy po prostu podwinąć i przeszyć, ale możemy też dodać ściągacze – gotowe (do kupienia w pasmanteriach), z dzianiny ściągaczowej lub możemy je zrobić sami z tego samego materiału co spodenki.

12. Wycinamy dwa prostokąty o wymiarach 15 cm wysoki (możecie zrobić dłuższy lub krótszy, to zależy jaki chcecie mieć „wysoki” ściągacz) , szeroki na na szerokość nogawki  minus 2cm (przy niezbyt rozciągliwej dzianinie jak u mnie, jeśli to typowy ściągacz, taki z prążkami można obwód nogawki pomnożyć razy 0,7, to da długość ściągacza) . U mnie wyszedł prostokąt 15cm x 20 cm. Wycinamy dwa takie.

DSC_0135 DSC_0136 zazn

13. Składamy je prawą stroną do prawej i zszywamy tak jak pokazują linie na zdjęciu, oczywiście ściegiem elastycznym :)

DSC_0137

14. Przewracamy na prawą stronę i składamy jeszcze raz na pół wzdłuż dłuższego boku.  Mamy gotowe ściągacze. Teraz przyszywamy je do nogawki. Dopasowujemy szwy tak, żeby szew ściągacza pokrywał się ze ściegiem nogawki, tak będzie ładnie. Jeśli nie wyjdzie wam równo nie przejmujcie się, praktyka czyni mistrza! Musimy trochę naciągnąć ściągacz podczas szycia, żeby dopasować go do szerokości nogawki. Tu znowu ścieg elastyczny.

DSC_0139 zaznacz

Spodenki są już gotowe. Nie było tak trudno co? ;)

DSC_0181 DSC_0175 DSC_0168 DSC_0158