Sukienki z przedłużonym tyłem są bardzo na czasie. Fajnie wyglądają w nich zarówno duże jak i małe dziewczynki. Czy trzeba mieć specjalny wykrój na taką sukienkę? Niekoniecznie. Dziś pokażę wam jak zmodyfikować wykrój na bluzkę, aby uszyć z niego sukienkę z przedłużonym tyłem. Może być to wykrój na bluzkę z rękawem raglanowym ,jak u mnie, lub na bluzkę z klasycznie wszywanym rękawem. Zależy jaki macie akurat pod ręką.

Wykrój na prostą bluzkę znajdziecie chociażby w najnowszym numerze Ottobre design Kids 4/2017. Ale nie tylko, w prawie każdej gazecie z wykrojami dla dzieci ( Burda, Poopy, Knippie)  znajdziecie wyrój na prostą bluzkę. Poniżej przykład z Ottobre.Wiem, że takie sukienki są bardzo popularne wiec mam nadzieję, że przyda się wam ta instrukcja :)

Potrzebne nam będą:

–  ok 1m dzianiny – ja użyłam dzianiny dresowej pętelki – gwiazdki pochodzą ze sklepu Lalabaj, motylki z Makalele                                                                                                         – nici, nożyce, igła, szpilki, miarka, półpergamin do odrysowania wykroju, ołówek, pisak do materiałów                                                                                                                                                            – wieloczynnościowa maszyna do szycia lub owerlok, ewentualnie cover do wykończeń

  1. Przekalkowujemy wykrój z arkusza na półpergamin, pamiętacie, żeby przenieść na papier punkty styczne.  Wycinamy go i przypinamy do materiału tak jak na zdjęciu. Środek wykroju leży na złożonym brzegu materiału. Ponieważ modyfikujemy wykrój pod konkretne wymiary dziecka należy zmierzyć osóbkę dla której szyjemy. Ja podaję wymiary jakich użyłam przy szyciu dla Heli. Hela ma 6 lat i 120 cm wzrostu. Ustalamy więc jak długi ma być przód sukienki, ja mierzyłam tę długość od pachy, wyszło mi 46 cm. Poprowadziłam linię od pachy po prostej 46 cm w dól (czerwona). Zaznaczyłam punkt. Od tego punktu poprowadziłam linię w lewo ( do dołu zdjęcia) i zaznaczyłam punkt na 10 cm ( niebieska). Połączyłam punkt pod pachą z końcem niebieskiej lini. Wyszło mi coś takiego jak na zdjęciu. :) Wycinamy element z 1 cm zapasem na szwy.

2.  Podobnie postępujemy z tyłem sukienki. Tak samo prowadzimy linię od pachy i odmierzamy na niej 46 cm (czerwona linia), poszerzamy dół o 10 cm (niebieska linia), z tym że na środku tyłu zaznaczam 70 cm od góry                (zielona linia). Powstałe punkty łączymy łukiem ( linia różowa). Wycinamy znów z 1 cm zapasem. Wycinamy również widoczny na zdjęciu rękaw z podwójnie złożonego materiału. Pamiętamy o przeniesieniu punktĻw stycznych na materiał :)3. Zaczynamy od połączenia punktów stycznych na rękawie i przodzie sukienki. To te fioletowe punkty na zdjęciu. 

Spinamy razem przód i rękaw i przeszywamy go. Z drugiej strony robimy to samo. Jeśli chcecie dodać ozdobę w postaci takich falbanek jak w sukience w gwiazdki to teraz jest na to czas. Tzn pomarszczony pasek materiału należy wszyć pomiędzy przód a rękaw. Ten pasek powinien być dwa razy dłuższy od miejsca w które go wszywamy.

Powinno to wyglądać tak:4. Teraz do podkrojów rękawa doszywamy tył, najpierw z jednej strony, później z drugiej.Po przyszyciu tyłu otrzymamy taką rozgwiazdę ;)5. Składamy ją na pół, prawą stroną do siebie i będziemy zszywać rękaw i bok za jednym razem. Łączenie zaczynamy od pachy. Układamy szwy w jednej lini, żeby wyszło nam ładne „skrzyżowanie” pod pachą. Łączymy resztę i zszywamy. Z drugiej strony robimy to samo. 6. Przewracamy zszytą sukienkę na prawą stronę. Zostało nam wykończenie dekoltu, rękawów i dołu. Zaczynamy od dekoltu. Mierzymy jego obwód, mi wyszedł 41 cm.7.Jeśli chcecie wykończyć dekolt plisą z tego samego materiału co cała sukienka to mnożę otrzymany wynik przez współczynnik 0,78. Jeśli chcecie wykończyć dekolt ściągaczem to mnożymy obwód dekoltu przez 0,75.

41 x 0,78=32 (zaokrąglone)

8. Wycinam pasek materiału szeroki na 32 cm, wysoki na 3,5 cm.9. Zszywam jego krótsze końce i dzielę pliskę na pół.10. Dekolt też dzielę na pół, zaznaczam punkty. 11. Łączę punkty z dekoltu z punktami na plisie. Przypinam je. Odcinki pomiędzy szpilkami naciągam i przypinam równomiernie naciągnięte. 12. Przyszywam pliskę do dekoltu. Gotowe :) 13.  Teraz dół. Ponieważ materiał na łukach często sprawia problemy proponuję aby przed właściwym szyciem sfastrygować podwinięcie dołu, przynajmniej na tym zaokrąglonym odcinku.

14. Przeszywamy to podwinięcie. Ja szyję coverlokiem. Świetne maszyny wypuścił ostatnio Brother, bardzo żałuję, że nie poczekałam na nie… Muszę męczyć się ze swoją ;) Możecie dół podszyć na wieloczynnościowej maszynie albo jakimś ściegiem elastycznym albo przy pomocy podwójnej igły. 15. Podobnie podwojam rękaw.Sukienka gotowa :)